Jdi na obsah Jdi na menu
 


2009 O Krystalu obecně

14. 11. 2013
Občanské sdružení Krystal
Občanské sdružení Krystal bylo založeno 17. září v roce 2003, s myšlenkou pomoci a podpory občanům se zdravotním znevýhodněním vlivem duševních onemocnění.
A to především na základě vlastní zkušenosti s onemocněním, formou svépomoci
a spolupráce s odborníky, kde bude vždy kladen důraz na specifičnost pacientské organizace.
 
Z těchto předpokladů pak vychází jak činnost sdružení, tak i práce a aktivity centra, 
které jsou provázány spoluprací lidí s diagnózou duševního onemocnění, s onemocněním kombinovaným, lidí bez zdravotního postižení, rodiny a  laické i odborné veřejnosti.
 
Postupně se tak naše centrum stalo komunitním prostředím pro lidi se stejnou osobní problematikou. s možností pracovat nejen sám na sobě, ale zároveň pomáhat i ostatním.
 
Toto vše se pak rozvinulo v projektu Centra denních aktivit a služeb, který byl zahájen v roce 2005 a na konci roku 2006 pak vytvořením svépomocného klubu v Klatovech.
 
Tímto projektem a specifickým přístupem k dané problematice pak vhodně o.s. Krystal
se svým centrem doplňuje služby i aktivity v regionu.
 
Orientace sdružení vychází z veřejného závazku
Služby jsou poskytovány na adrese sídla sdružení v Centru denních aktivit a služeb
Směrem k veřejnosti pak pořádáme akce vycházející z činnosti sdružení i centra.

Plány jsme měli a vlastně máme i teď, jenže se drasticky změnil přístup k  zajištění podmínek pro práci neziskových organizací. A tak jsme museli upravit i naše plány.
Na vlastní kůži jsme poznali, že společnost neni vůbec nadšena z existence lidí s psychickými problémy. Bojí se jich, protože stále přežívá zkreslená představa o psychických nemocech.
Pokoušeli jsme se skrze naše akce tyto představy veřejnosti změnit. Zase jsme zůstali sami, protože i když jsme zvali "psycho" odborníky na naše akce, tak se nikdo nedostavil.
Pevně doufáme, že pomine období, kdy se peníze staly "bohem", který vše řídí a ovládá  a lidé se budou k sobě chovat zase normálně.
Jenže, kdo stanovil hranici, že tady potud se jedinec chová normálně a odtud se už chová nenormálně?
Společnost je v honbě za kariérou a penězi slepá k dění kolem sebe. Lidé se začínají stále více chovat  tak, že silnější raději zničí slabšího místo aby mu pomohl.

Blíží se konec roku 2013 a situace je stále horší. Krásně jsme oslavili 10 let Krystalu, ale začínáme mít  velké pochybnosti, zda se jako KRYSTAL dožijeme oslavy 11. narozenin.  Tak nám držte palečky.